Jak poznat pravou kůži

Pečlivě pro Vás vybíráme kvalitní hračky z celého světa.

Erotické hračky sami testujeme a do prodeje projde přibližně jen 1 výrobek ze 100.

1 / 100
Novinka

Fantasy dilda

Vzrušující choboty, dinosauři, hadi, dračí a psí dilda.

Prověřené

Clinic sex

Uretální dilatory, gynekologická zrcadla nebo klece na penis.

Doporučení a tipy, jak poznat pravou kůži. Fotky kůže pod mikroskopem.

Shrnutí: Pocitově poznáte pouze malou částí pravých barvených kůží (správně “usní”) či kvalitních nepravých kůží. Internetové rady ani mikroskop často nepomohou.

Smíšenou plastovou a zvířecí vůně může značit kombinaci pravé a umělé kůže ale i pravou kůži barvenou.

Pravá kůže (a to i barvená) při opálení voní jako spálené vlasy.

Na netu najdete několik v podstatě rodičovských rad a ne moc funkčních, jak poznat pravou kůži. Zejména pokud srovnáte pravou kůži barvenou a dobře udělanou umělou kůži (např. ekokůže) či kombinovanou kůži – folie z polyuretanu či PVC nahoře a drť z odpadní pravé kůže na rubu (PU kůže, split leather, faust leahter, bonded leather apod. český správně “vláknitá” useň či “rekonstituovaná” useň). Pro srozumitelnost budem pro tuto kombinovanou kůži s drtí z kůže pravé používat pojem “poloumělákůže. Pro zjednodušení používáme laický termín kůže, rozumějte pod ním správně useň, tj. zpracovaná zvířecí kůže zbavená chlupů a pokožky.

Relativně spolehlivá kritéria pro rozpoznání umělé kůže a pravé kůže bez ohledu na úpravu

Plamen – některé umělé kůže se v plameni např. zapalovače (nastaveno na malý plamen) po 3 sekundách bublavě škvařit (některá až po 5s) a při pálení smrdí. Smrad pálených plastů či pneumatik asi není třeba přibližovat. Silnou pravou kůži např. o síle pásku  … tj 2mm …několikasekundový plamen jedno zda z líci či rubu nepoškodí, ale je-li světlá či barvená, tak ji neomyvatelně začoudí. Delší plamen cca 7sekund a více ji již můře začít deformovat okem pozorovatelným způsobem a později i žhavit až do úplného spálení.  Tenká telecí kůže 0,5mm se zkroutí okamžitě a vzplane po cca 2 sekundách… Záleží i, zda pálíte velkou plochu či malý kousek, který plamen zapalovače obstoupí ze všech stran najednou. Na pálení milimetrového proužku ale mnoho okem ani čichem nepoznáte.

Pravá kůže se ale na rozdíl od plastu nikdy nezačne vařit či bublat. Ožehnutá pravá kůže voní stejně jako spálený vlas. Někdy je to cítit při pálení, někdy až když oženuté místo otřete mokrým prstem.  Kůži je třeba testovat plamenem pouze na líci (u malého kousku ideálně se zakrytým rubem). U poloumělé kůže byste totiž na rubu samozřejmě pálili kůži pravou …:).

Nevýhody: Poškození umělé kůže, poškození velmi tenké pravé kůže, očouzení světlé či barvené pravé kůže nelze omýt (na tmavých nebarvených kůžích očouzení není vidět). I pokud se test párkrát povedl, u dalšího kousku nelze tušit, jaké má umělá kůže technologie, odolnost nátěru či povrchovou úpravu a jakou paseku případně nadělá barvení pravé kůže (co do spolehlivosti testu i co do poškození výrobku plamenem).

Rozpouštědlo – umělá hmota by se měla v rozpouštědle rozpustit a kůže nikoli – časem to ověříme, přestože tato rada je stejně praktická jako test ohněm 🙂

Kritéria pro rozpoznání pravé kůže s limitovanou funkčností

Vůně

Pravá kůže charakteristicky voní pouze nebarvená, případně mořená na líci a z rubu syrová. U syrové či mořené kůže považujeme vůni za kritérium číslo 1, ale u těch problémy s určením až tak nebývají. Barvená pravá kůže, která Vás nepustí na rub nebo jen na kousek rubu na rubu, často prostě nevoní (např. kabelka s podšitím, polstrování u pout). U produktů složených z částečně z pravé a umělé kůže či u produktů z poloumělé kůže cítíte převažující plast či barvu nebo jinou chemii a nepatrně i kůži najednou a nevíte čí jste… neb to samé nebo nic mnohdy cítíte i u barvené kůže pravé.  Pokud nemáte představu, co je plastová vůně, tak skoro v každé domácnosti dříve dříve v kuchyni bývala rohová lavice s plastovým potahem, tak asi tak to smrdí. Nebo jako sedačka z ekokůže … 

Mikroskop

Dobré zvětšení (norma ČSN pro identifikaci pravé kůže je 20x zvětšení) pro pozorování je 10-70x. To zvládnou i ty nejlevnější mikroskopy. Pomůže horní umělé osvětlení. U levných mikroskopů bývá jen dolní či žádné. Vyšší rozlišení již amatérovi nepomůže zejména při odlišení pravé a drcené pravé kůže (na rubu poloumělé kůže) neb se vytrácí ucelenější obraz.

Struktura kůže

Relativně velmi tenkou vrchní část kůže – pokožku u usní (tzn. u vyčiněných kůži v obchodě) nespatříte, neb je při vyčinění odstraněna.

Horní papilární část škáry

Pod pokožkou je neceněnější část kůže – škára. Horní papilární část škáry (tedy to jak si normálně představujeme hladkou kůži u kožených výrobků) bývá oproti dolní části u většiny zvířat tenčí, obsahuje vlasové papily a kolagenová vlákna. Kolagenová vlákna jsou natolik nahuštěna, že i pod mikroskopem 20-100x tvoří souvislou hmotu. Póry (vlasové papily) často mívají šikmý směr na jednu stranu (směr chlupů).

Pravé zpracované kůže (tedy usně) např. kráva, ovce, prase, koza se navzájem dost různí i z pohledu amatérského pozorovatele. Velký rozdíl je i mezi kůží mláděte a dospělého.  Např. velmi kvalitní bílá telecí kůže (nebarvená) může mít podobu sněhu (velmi pravidelná, jednolitá, bez jizev a vrásnění) s důlky od vlasových papil nakloněných v jednom směru chlupů. Hovězí kůže na líci vypadá jako takové taštičky přes sebe či jablečný koláč (odlupující se buňky). Hovězí kůže vypadá po vydělání na rubu podobně jsou tam nepravidelné odštěpky taštiček zužující se do svazků vláken (vizuálně spíše útržků či odštěpků) a nakonec velmi nepravidelných a velmi krátkých vláken. Z této nejkvalitnější vrstvy (horní část škáry) se vyrábí tzv. jadrná kůže “grain” leather (respektive Full grain leather či o něco méně hustá nižší vrstva horní škáry Top grain leather).

Dolní retikulární část škáry

V dolní retikulární části jsou relativně volně ložená a propletená vlákna tvořená bílkovinou kolagenem. Do nich z podkožního vaziva pronikají tukové buňky.  V angličtině se pro výrobky z této části užívá termín “genuine” leather (“jedinečná” volně přeloženo “pravá” kůže). Pod mikroskopem to při zvětšení 50-100x vypadá jako nepravidelné vlasce vzájemně propletené avšak s relativně velkými mezerami oproti tloušťce vlákna, občas obalené kapkami tuku různých velikostí.

Z této vrstvy (dolní část škáry) se vyrábí semiš (suede leather).  Směrem k povrchu se kolagenová vlákna (“vlasce”) zvedají vertikálně a zhušťují tak, že jsou pozorovatelné jako útržky či odštěpky. Nad naše znalosti jsou různá zpracování pravé i umělé kůže a jejich kombinace. Např. u velmi tenké kůže, kde při seškrábání tenké vrstvy povrchu narážíte hned na volná kolagenová vlákna dolní škáry, nejschme schopni posoudit, zde ta horní část skáry (násl. odst.) je opravdu tak tenká či zda např. spodní “semišová část” byla podélně odříznuta od vrchní kvalitnější, povrch žehlením zpevněn a uhlazen a obarven, tak že připomíná kvalitnější škáru horní.

Nejspodnější vrstvu surové kůže tvoří podkožní vazivo, jehož funkcí je ochrana a izolace svaloviny pod ním. Vrstvu tvoří zejména tukové buňky.

Limity mikroskopu pro barvené umělé (rekonstituované – odpadní) kůže

O umělé kůži se říká, že má pravidelný vzor a strukturu bez vrásnění a reliéfu. Jsou umělé kůže s dosti nepravidelnou strukturou s nepravidelnými póry dokonce v jednom směru (tak jako je to obvyklé u kůže pravé). Některé umělé kůže mají na rubu pravidelná dlouhá mikrovlákna (na rozdíl od pravých mikrovláken vypadají jako malé pravidelné vlasce), a ty lze mikroskopem snadno identifikovat jako umělé.

Nevýhodou mikroskopu je značně limitovaná rozpoznávací schopnost u barvené kůže. Zejména pak zalakované barvené kůže, kde nejspíš rozdíl od koženky nepozná ani profesionál. U barvené kůže její struktury na líci překryje nátěr do takové míry, že nelze s jistotou určit pravou či umělou kůži. Většina nepravých kůží u dražších produktů navíc bude poloumělá a pokud máte drcenou pravou kůži nataženou na umělý podklad, nepoznáte to ani z rubu.

Podobný finální obraz nepravidelných vlasovitých vláken může vytvořit i tenká pravá kůže jehněčí či telecí, jež mají cca 0,5 mm a pro svou pravidelnou strukturu, při barevné úpravě působí na první pohled i omak na líc jednoznačně uměle. Na rubu pak okem vidíte v podstatě pravidelný velmi jemný semiš a říkáte si to musí být mikroplyš nebo jiná umělý materiál …. Když pak přivoníte – u některých těchto pravých – zejména kde se nedostanete k rubu necítíte nic, ale u některých jednoznačně dle výrazné vůně identifikujete kůži pravou. Ani pokročilý amatér mnohdy pod mikroskopem nerozezná pravou barvenou tenčenou kůži od kůže umělé (kombinované).

Zrak a intuice

Pomohou ve zjevných případech, ale v náročnějších případech dají pouze podezření, a to klidně i chybné. Kolikrát jsme se domnívali, že jde určitě o kůži umělou či kombinovanou a ona to byla barvená pravá tenčená.

Lepidlo

Pravá kůže – rozuměj spoj kůže s kůží (nikoli např. spoj kůže a podrážky) je z drtivé většiny šitá, nelepená. Umělá kůže je samozřejmě také sešívaná, ale někdy se dolepuje např. proto, aby nebyl vidět rub, který je někdy na pouhý pohled okem umělý. Smysl to může mít u vodovzdornosti bot či oblečení, ale u pout (jak na potvoru jsme se s tím setkali i u pravé kůže, kde smyslem bylo, aby neodstávaly prošité přesahy), bičů apod. je takové prznění přírodní kůže umělým lepidlem, signálem umělé kůže, nižší kvality zpracování či nevkusu výrobce.

Zcela nefunkční kritéria pro odlišení barvené pravé kůže a umělé kůže

Rub a líc pravé a nepravé kůže

Pouze umělá kůže může mít líc z obou stran a pravá kůže je buď hladká na líci a více či méně semišová na rubu nebo semišová na obou stranách. I pravá kůže se někdy výjimečně z estetických důvodů zabalí do sebe či přes sebe, tak aby nebyl vidět rub ani bok rubu.

Nasáknutí vodou po pár minutách.

Opět platí pouze pro neupravenou kůži. Každý asi slyšel o impregnované kůži. Nyní si představte, jak asi saje silně barvená kůže např. kabelka … na líci nijak. Navíc jsou i umělé či poloumělé kůže s umělými dírami a ty nasáknou také, neb voda dírami proteče do mikrovlákna na rubu, jež nějakou vodu pojme též.

Síla kůže

Představa pravé kůže jako 2mm silného pásku je mnohdy zavádějící. Kvalitní ztenčená telecí či jehněčí kůže může mít i jen půl milimetru. Nejtenčí umělé kůže se zakrytým rubem jsou cca 0,3mm. Ten rozdíl je tak malý, že to dle síly kůže normálně nelze poznat.

Vrásnění pravé kůže.

To je naprostý mýtus neb některé kůže pravé i umělé se při ohybu vrásní a jiné nikoli. Stejně tak je to s vrzáním.

Visačka, popis výrobce či znak kůže na výrobku

Prakticky bez významu, neb např. poutko či nějaké malá část může být z kůže pravé a vše ostatní z umělé … (takové produkty nebereme, pokud na test.extasica.com prodáváme zakoupený vzorek takového produktu, rozepíšeme materiály jednotlivých částí) 

Hmat

udělanou umělou kůži normální člověk po doteku od barvené pravé kůže nepozná. Dokonce, některé pravé kůže jsou z rubu velmi – až papírovitě hrubé a méně příjemné na dotek než umělé kůže.

Cena

Samozřejmě, že u pásku za pár desítek korun či bundy za pár stovek neuvažujeme o pravé kůži … a hledáme rozlišovací kritérium pro cenovou hladinu, kde lze kožené produkty reálně čekat. Zažili jsme i drahé produkty z poloumělé kůže či skládané z umělé a zároveň pravé kůže. Tato rada je tedy zcela k ničemu.

Doplňující informace

Jak tedy pravou kůži pozná a nakoupí třeba brašnář

Brašnář kupuje nebarvenou nemořenou čerstvě vonící zpracovanou kůži (useň) ve větším celku a pro tu rozlišovací kritéria výše platí.

Produkty z částečně pravé a z části umělé kůže

Vidíme prostor pro levné umělé kůže nebo dražší výrobky z kůže pravé. Ale kombinovat to – např. pouta s utahovacím a nosným pásem z pravé kůže a umělým polstrováním, nám nedává na test.extasica.com smysl, byť jde často pěkné a kvalitně provedené produkty. Někdy se mu při nákupu vzorku nevyhneme – ve výprodeji pak umělé části označíme.

Doporučujeme nebarvené kůže, barvené respektujeme

Mnohým nejvíce více vyhovuje přírodní kůže bez barvení či moření. A to je i náš případ a doporučení pro oblast sexuálních pomůcek. Zde si tento přírodní luxus můžeme bez obav dopřát neb je obvykle netaháme na déšť apod. jako kabelku, jíž barva venku prodlouží životnost.  Ne každý je ale purista, či třeba má rád pestřejší barvy (než přírodní bílou, hnědou, černou a jejich stupně). Nemá smysl se ptát, proč si tedy nekoupíme raději umělou kůži, když tu vůni pravé kůže a strukturu hezkou pro oči i hmat přikryjeme barvou. Jedno jestli kvůli výdrži, ač umělé materiály mohou být i srovnatelné nebo lepší či prestiži, dobrému pocitu, ale tak to prostě je. Mořené i barvené kůže mají na trhu své místo, a to i na trhu sexuálních pomůcek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Diskrétnost na 1. místě

U nás nakoupíte anonymně, zboží balíme diskrétně.

Extasica Design

Vyvíjíme vlastní hračky v nadstandardní kvalitě.

Přísně testované

Než zařadíme výrobek do naší nabídky, pečlivě jej testujeme.

Ceny držíme níž

Zboží bereme přímo od výrobců a proto jsme levnější.